Dlaczego kajzerki mają nacięcia?

Rozmaite chleby, bułki i inne wypieki mają charakterystyczne dla siebie kształty oraz rozmiary, po których można je rozpoznać, a także odróżnić od innych. Kajzerki to jedne z najczęściej spotykanych bułek, które możesz kupić niemal w każdej piekarni. Cechują się one pięcioma nacięciami na wierzchu rozchodzącymi się od środka do krańców ciasta. Skąd jednak wzięły się te nacięcia i dlaczego wszystkie kajzerki je mają? Sprawdźmy!

Historia kajzerki i jej nacięć

Historia kajzerki sięga XVIII wieku i choć wywodzi się z Austrii, szybko zyskała popularność również w innych krajach – zarówno europejskich, jak i USA czy Kanadzie za sprawą emigrantów. Kajzerki wytwarzane są z mąki pszennej i mogą występować z dodatkiem maku lub sezamu na wierzchu. Oryginalnie bruzdy na kajzerce wynikały z pięciokrotnego składania gotowej porcji ciasta, która była formowana w niewielki placuszek.

Obecnie, w zależności od regionu Polski, w piekarniach możesz spotkać zarówno bułki z czterema (np. w Krakowie), jak i pięcioma (m.in. w Warszawie) bruzdami. Współcześnie są one jednak wykonywane w uproszczony sposób. Charakterystyczny wzór uzyskiwany jest poprzez ostrożne nacinanie powierzchni ciasta.

Produkcja kajzerek

Kajzerki, podobnie jak inne wypieki, powinny być produkowane w konkretny sposób, a także z wykorzystaniem określonej porcji ciasta. Ręczne dzielenie i wypiekanie może być więc nie tylko kłopotliwe, ale też czasochłonne. W przypadku produkcji kajzerek na szerszą skalę w piekarniach często wykorzystywane są rozmaite sprzęty i maszyny, które w dużej mierze usprawniają oraz przyspieszają ten proces.

Wypieki powstają więc przy pomocy np. specjalnych linii do bułek, które umożliwiają między innymi wygodne dzielenie ciasta na niewielkie porcje i zaokrąglanie ich, by zyskały odpowiedni kształt. Urządzenia tego typu umożliwiają wytwarzanie różnorodnych produktów i dostosowywanie ich ustawień w zależności od bieżących potrzeb. Następnie, przed włożeniem gotowego ciasta do pieca, kajzerki są nacinane od góry w swój charakterystyczny, promienisty wzór.

Facebook
Facebook
YouTube