Podczas produkcji wszystkich wypieków w pierwszym kroku konieczne jest wyrobienie odpowiedniego ciasta. Przygotowane masy różnią się jednak od siebie np. konsystencją. Gęste, zbite ciasta w prosty sposób dzielone są na kęsy o określonej masie, a następnie formowane w odpowiedni kształt. Jak ten proces wygląda w przypadku luźnych ciast? W jaki sposób najprościej je dzielić? Odpowiadamy na te pytania w artykule!
Do jakich wypieków stosowane jest luźne ciasto?
Luźne ciasta, czyli masy zawierające nawet 80% wody, są znacznie trudniejsze w dzieleniu niż standardowe surowce. Mają rzadką konsystencję, przez co muszą być umieszczane w specjalnych foremkach. Są one jednak bardzo często stosowane w piekarniach podczas produkcji wielu podstawowych wypieków. Wyroby wytwarzane z luźnego ciasta, takie jak bułki pszenne i żytnie, a także z mąk mieszanych z różnymi dodatkami cechują się bardzo aromatycznym, a jednocześnie delikatnym smakiem.
Maszyny do dzielenia luźnych ciast
Manualne dzielenie luźnych ciast jest bardzo uciążliwe i czasochłonne, dlatego w większości zakładów, które produkują tego typu wypieki, wykorzystywane są specjalne maszyny. Są one przeznaczone do produkcji różnego rodzaju bułek kwadratowych, okrągłych i prostokątnych, a także bagietek oraz ciabatty.
Dzielarki do luźnych ciast bardzo precyzyjnie dzielą masę na kęsy o jednakowej wielkości, dzięki czemu gotowe produkty mają identyczną gramaturę. Ponadto urządzenia te wyposażone są w posypywacz mąki oraz:
- cechują się prostą obsługą,
- nie męczą ciasta,
- są bardzo wydajne,
- cechują się bardzo dużym przedziałem wagowym kęsów,
- automatycznie regulują wagę i prędkość pracy,
- mają regulowaną grubość kęsa.
Co więcej, praca dzielarek do luźnych ciast może być zintegrowana z innymi maszynami, takimi jak zaokrąglarki czy wydłużarki, a także podajniki ciasta i urządzenia do posypywania ziarnem.