Rodzaje miesiarek do ciasta

Współczesne cukiernie i piekarnie potrzebują sprzętu, który umożliwi im szybkie i dokładne przygotowanie różnych rodzajów wypieków oraz mas. Jednymi z podstawowych narzędzi używanych w tych miejscach są miesiarki do ciasta. W zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji dostępne są różne modele i rodzaje miesiarek, które skutecznie łączą ze sobą wszystkie składniki surowca, tworząc masę o gładkiej i jednolitej konsystencji.

Miesiarki spiralne – uniwersalność i wydajność

Niezwykle popularne w pracy zakładów piekarniczych i cukierni są miesiarki spiralne. Pozwalają na przygotowanie zarówno ciast cukierniczych czy półcukierniczych, jak i ciężkich, pszennych oraz pszenno–żytnich. Jedną z ich największych zalet jest możliwość wygodnej wymiany narzędzi mieszających.

W zależności od potrzeb można wybrać urządzenia o różnych pojemnościach – od 25 do nawet 200 kg. Miesiarki spiralne cechują się również ergonomicznym designem oraz wydajnością, sprawiając że są niezawodne i proste w obsłudze.

Miesiarki spiralne z dzieżą stałą i wyjezdną

W ofercie dostępne są również miesiarki spiralne z dzieżą stałą oraz wyjezdną. Urządzenia te pozwalają na dokładne mieszanie ciasta już przy zapełnieniu 5% ich objętości. Miesiarki z dzieżą stałą słyną ze swojej wysokiej jakości i możliwości wyrobu szerokiej gamy ciast. Z kolei modele z dzieżą wyjezdną, takie jak model Eberhardt Maximat AS, oferują dodatkowe korzyści. Spośród nich warto wymienić możliwość pracy z większą ilością mobilnych dzież, a także mniejsze wymiary, dzięki czemu zajmują znacznie mniej przestrzeni w zakładzie.

Innowacyjne rozwiązania w miesiarkach spiralnych

Niektóre modele miesiarek spiralnych oferują innowacyjne rozwiązania, które znacząco podnoszą komfort pracy oraz efektywność procesów mieszania. Przykładem takiego urządzenia jest miesiarka spiralna Eberhardt Maximat S ze stałą dzieżą, która charakteryzuje się unikalnym zastosowaniem miesiadła o specjalnym kwadratowym profilu. Dzięki temu można uzyskać jeszcze dokładniejsze wymieszanie składników, nawet przy niewielkim zapełnieniu dzieży. Model ten cechuje się również wysoką jakością wykonania, ergonomicznym designem oraz prostotą obsługi.

Facebook
Facebook
YouTube