Zastosowania aparatów załadowczych i wózków piekarniczych

Aparaty załadowcze (inaczej aparaty załadowczo-wyładowcze) oraz wózki są niezbędne w każdej piekarni i cukierni. Ich podstawową funkcją jest możliwość przewożenia dużych ilości wypieków bez narażania ich na niekorzystne różnice temperatur. Najbardziej przydatne są po zakończeniu pieczenia, ale także w czasie załadunku.

Dzięki nim sprawnie i szybko możemy przenosić produkty na wózek, którym przewozimy je z miejsca wyrabiania ciasta i po upieczeniu do miejsca, w którym będą stygnąć. Taki system ma szczególne znaczenie w dużych zakładach pracy. Czas załadunku i rozładunku zostaje skrócony kilkukrotnie, a pracownicy nie są obciążeni dźwiganiem ciężkich towarów, co ma miejsce w przypadku ręcznych aparatów wrzutowych. Dzięki wózkom wypieki mogą być przewożone szybko i lekko nawet w odległe miejsca. 

Aparaty załadowcze a jakość wypieków

Każda gospodyni domowa wie, co się może stać się z ciastem, gdy nagle otworzy się drzwiczki piekarnika. Niektóre rodzaje ciast, jeśli są jeszcze niedopieczone, bardzo szybko opadają w wyniku nagłej zmiany temperatury. Ręczna obsługa dużego pieca, szczególnie podczas produkcji dużej liczby drobnych produktów, jest uciążliwa i naraża ciasto na opadanie lub zbyt mocne przyrumienienie. Przy niektórych ustawieniach pieca nawet minutowe opóźnienie w wyładunku może spowodować przypalenie drobnych wypieków. Aby ciasto było idealnie wypieczone (niesurowe i nieprzypalone), powinno być wyjęte z pieca szybko w odpowiednim momencie. Pomocne są w tym aparaty załadowczo-wyładowcze i wózki piekarnicze.

Stopniowe ręczne opróżnianie pieca powoduje również duże straty ciepła. Przed załadunkiem nowej partii ciasta konieczne jest ponowne ustawienie temperatury. W dużych piekarniach i cukierniach, gdzie pieczenie odbywa się przez wiele godzin non-stop, oznacza to duże straty energii i czasu. 

Jak zbudowane są aparaty załadowcze i wózki?

Aparaty załadowcze mają różną budowę. Najczęściej złożone są z ruchomej taśmy rozciągniętej na rolkach wyposażonych w łożyska, zamontowanej na lekkich (zwykle aluminiowych) ramach, które ustawiane są na wózkach. Dzięki nim nie trzeba przekładać pojedynczych sztuk ciasta, ale od razu całą partię. Wszystkie aparaty i wózki muszą mieć mocną konstrukcję. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub specjalnego rodzaju aluminium, który nie brudzi rąk. Wózki są wyposażone w obrotowe koła łożyskowe, dzięki którym można wykonywać skomplikowane manewry nawet w krętych, długich i wąskich korytarzach zakładów pracy.

Najczęściej w piekarniach i cukierniach stosowany jest kolumnowy półautomatyczny aparat załadowczo-wyładowczy z kilkoma prędkościami przesuwu taśmy oraz biegiem wstecznym. Aparat wyposażony jest w prowadnice, za pomocą których przesuwa się wzdłuż pieca oraz czujniki pozwalające ustawić wysokość taśmy w komorze. Posiada on blokadę załadunku i ręczny transport pionowy taśmy załadunkowej. Równie popularne są wielopoziomowe systemy załadunku, które znajdują zastosowanie przy dużych ilościach produktów. Z ich pomocą można obsługiwać kilka pieców jednocześnie i dzięki temu zaoszczędzić wiele miejsca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top